Badanie holterem jest popularną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Za jej pośrednictwem można stale monitorować pracę mięśnia sercowego lub ciśnienie tętnicze pacjenta, z reguły przez 12 lub 24 godziny. Badanie holterem jest wyjątkowo pomocne w rozpoznawaniu różnych nieregularności i innych nieprawidłowości, których często nie da się zidentyfikować podczas klasycznego badania EKG. Warto pamiętać, że tego rodzaju procedura wymaga odpowiedniego przygotowania. Duże znaczenie ma też prawidłowy przebieg badania oraz właściwa interpretacja wyników.
Właściwe przygotowanie do badania holterem
Badanie holterem poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą, którzy przedstawia pacjentowi szczegóły i przebieg całego testu. W dniu jego przeprowadzenia, zwykle rekomenduje się noszenie luźnej i wygodnej odzieży. Ubrania takie mają calu ułatwić umieszczenie samego urządzenia, a także zapewnić wystarczający komfort przez cały okres noszenia holtera. Przed badaniem konieczne jest też przyklejenie elektrod do wybranych miejsc na ciele, z reguły do klatki piersiowej. Skóra w wyznaczonych obszarach powinna być sucha i czysta. W razie potrzeby konieczne może być usunięcie owłosienia, aby zapewnić elektrodom lepszy kontakt ze skórą. Przed założeniem holtera pacjent powinien poinformować lekarza o kilku rzeczach. Należy przedstawić listę przyjmowanych leków, a także ewentualnych alergii na materiały wykorzystywane w trakcie badania.
Kompleksowy przebieg badania holterem
Badanie z użyciem holtera zaczyna się od założenia urządzenia rejestrującego, zbudowanego z niewielkiego rejestratora oraz elektrod zamocowanych do skóry pacjenta za pomocą odpowiednich przylepców. Rejestrator łączy się z elektrodami za pośrednictwem przewodów, które z kolei przekazują elektryczne sygnały serca lub wartości ciśnienia tętniczego. Z reguły pacjent nosi rejestrator na pasku, bądź też w kieszeni. Taka konstrukcja pozwala na swobodne poruszanie się w trakcie badania oraz wykonywanie różnych czynności. Pacjent może prowadzić normalną aktywność podczas monitorowania holterem, ale powinien unikać intensywnego wysiłku. Należy też unikać kontaktu z urządzenia z wodą, ponieważ może to zakłócić jego pracę. Pacjent zwykle powinien prowadzić dziennik aktywności, w którym zapisuje godziny przyjmowania leków, posiłków czy snu. W jego treści należy też zawrzeć ewentualne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej czy zawroty głowy. Informacje te są bardzo istotne na etapie analizy wyników.

Możliwości wykonania badania holterem
W Polsce dostępny jest holter na NFZ, a tym samym istnieje możliwość wykonania takiego badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do skorzystania z takiej możliwości niezbędne będzie otrzymanie skierowania od odpowiedniego specjalisty, najczęściej kardiologa. Pacjent może zapisać się na badanie w dowolnej placówce dysponującej kontraktem z NFZ na świadczenie usług tego typu. Czas oczekiwania na badanie zależy od poziomu obłożenia danego gabinetu, a także specyfiki regionu kraju. Holter ciśnieniowy na NFZ jest dostępny w różnych placówkach, takich jak chociażby Centrum Medyczne Sadyba w Warszawie.
Prawidłowa interpretacja i analiza wyników
Kiedy okres monitorowania holterem się zakończy, pacjent wraca do placówki medycznej. Na miejscu urządzenie jest zdejmowane, po czym zebrane dane trafiają do komputera i są poddawane kompleksowej analizie. Badanie w takiej formie pozwala m.in. na ocenę rytu serca, zmian odcinka ST, częstości występowania arytmii oraz wielu innych parametrów elektrokardiograficznych. W przypadku zastosowania holtera ciśnieniowego, ocenie poddaje się wartości ciśnienia tętniczego w wybranych porach dnia i nocy. Wyniki badań są również zestawiane z informacjami, które pacjent podaje w dziennik aktywności. Na podstawie tych badań specjalista może potrafić bardzo trafną diagnozę, bądź też lepiej dostosować już rozpoczęte leczenie. Wyniki zawsze powinny być interpretowane przez doświadczonego kardiologa, który będzie w stanie uwzględnić wszystkie dane z rejestratora oraz ewentualne objawy kliniczne.